Śluz w krwi

Witam.
Mam 22lata. Ostatnio zaczęłam starać się o dziecko, 2 dni przed planowaną miesiączką dostałam krwawienia niby okres. Jest on skąpy i z domieszką rozciągliwego śluzu. Na podpasce jest tego niewiele, praktycznie jedna wkładka starczyłaby na cały dzień, do tego swędzą mnie sutki i lekko pobolewają piersi.

Czy to może być ciąża, czy raczej problemy hormonalne, które utrudniają zajście w ciąże?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Plamienia mogą teoretycznie być związane z implantacją zarodka. U części kobiet w pierwszym trymestrze ciąży występują plamienia w terminach, w których wypadałaby miesiączka, gdyby nie doszło do zapłodnienia. Tak więc ciąża jest możliwa. Proszę wykonać test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki, jeśli nie pojawi się obfite krwawienie. Objawy ze strony piersi są charakterystyczne zarówno dla ciąży, jak i dla okresu poprzedzającego miesiączkę. Jeżeli wykluczy Pani ciążę, a plamienia będą powtarzać się w kolejnych cyklach, to konieczna będzie wizyta u ginekologa, który zbada Panią, by wykluczyć organiczne przyczyny takiego stanu (nadżerka, polip, mięśniak) i ewentualnie zleci badania hormonalne.
Pozdrawiam serdecznie!