Smutek, spadek zainteresowania, myśli samobójcze - czy to depresja?

Witam. Jestem nastolatką, mam 14 lat. Przez dłuższy czas miewam różne zachowania. Jestem smutna, nic mnie nie interesuje, często mam myśli samobójcze. Zastanawiam się nad sensem życia, uważam, że nie mam po co żyć, a boję się śmierci. Chciałabym to zrobić, tylko nie wiem jak. Czy to są objawy depresji? Nie szukam pomocy u rodziców, nawet nie rozmawiam o tym z nimi, ponieważ zaczynam ich nienawidzić. Proszę o pomoc....

14 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Spadek nastroju, smutek i myśli samobójcze mogą być przejawem depresji bądź zaburzeń z nią związanych. Niepokojące są Twoje uczucia w stosunku do rodziców. Brak wsparcia ze strony rodziców pogarsza Twoje samopoczucie, co może być pośrednią przyczyną opisanych przez Ciebie dolegliwości. Proponowałabym Ci zgłosić się z tym problemem do szkolnego psychologa. Nie zwlekaj z taką wizytą i nie próbuj przechodzić tego problemu. Specjalista na pewno pomoże Ci się z tym uporać.

Trzymam kciuki!
Pozdrawiam