Spadek energii i brak chęci do życia

Mam 23 lata, jestem kobietą, obecnie studiuję. Ostatnio zauważyłam u siebie wyraźny spadek energii, brak mi chęci do życia, najgorzej jest ze skupieniem uwagi na nauce, wszystko mnie od niej odciaga, nie mogę się na niczym skoncentrować, nic mnie nie interesuje, opuszczam zajęcia, bo nie chce mi się wstać z łóżka. Kiedy już się zabieram za nauczenie się czegoś, to często nie rozumiem tego, co czytam, nie mogę tego zapamietać i strasznie mnie to meczy i zniechęca do dalszej nauki. Nie wiem, co się dzieje, zawsze byłam pilną uczennicą, nigdy wcześniej nie miałam problemu z nauką, poza tym nie mam ochoty na spotkania towarzyskie, na jakiekolwiek wyjścia z domu. Martwi mnie bardzo ten stan, bardzo proszę o poradę. Kasia

Opisane objawy mieszczą się w spektrum objawów depresji. Trudno jednak na podstawie przedstawionej relacji jednoznacznie postawić diagnozę. Niekiedy dłużej trwające przemęczenie, brak snu, nadmiar pracy może dawać podobne objawy. Ważne jest, jak długo utrzymują się przedstawione objawy oraz w jakim stopniu utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie. Proponowałbym również wykonanie badań hormonów tarczycy, niekiedy ich nierównowaga może dawać analogiczny obraz. Po uzyskaniu wyników badań oraz przy dalszym utrzymywaniu się objawów, proponuję wizytę u psychiatry w celu lepszego rozeznania problemu.