Spadek energii, smutek - czy to depresja?

Mam 16 lat i jestem bardzo nieszczęśliwa osobą. Przez ostatnie trzy lata chodziłam do gimnazjum, lecz miałam bardzo niezgraną klasę i marzyłam, żeby tylko pójść do liceum. Od września jestem w liceum, lecz wszystkie nadzieje na zmiany, jak zwykle spełzły na niczym. Bardzo potrzebuję kontaktu z ludźmi, ale gdy jestem w szkole nie mam na nic siły i marzę tylko o powrocie do domu. Nie mam ochoty pracować na lekcjach, a gdy kończy się weekend, myślę tylko jaki sposób znaleźć na to, by nie iść jutro do szkoły. Często płaczę, nie mam na nic siły, niewiele rzeczy mnie śmieszy, czuję, że nie potrafię czerpać z życia tego, co najlepsze. Mam masę pomysłów na to, co bym chciała robić, lecz niestety zawsze mam tylko słomiany zapał. Czy powinnam udać się do psychiatry?

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Udar - kiedy wezwać karetkę?

P { margin-bottom: 0.21cm; } Jednostronna bezwładność, drętwienie kończyn, niewyraźne mówienie i problemy ze zrozumieniem mowy, ostry ból głowy ? to objawy udaru mózgu. Istnieje kilka objawów poprzedzających udar, będącymi sygnałami ostrzegawczymi.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Objawy, które opisałaś mogą wskazywać na depresję, dlatego warto, abyś udała się na konsultację z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Możesz spróbować od rozmowy z psychologiem szkolnym lub poprosić swoich rodziców, lub któregoś z nich, o umówienie takiej wizyty w poradni specjalistycznej.

Problem trzeba rozpatrzeć od strony jego przyczyny, dotrzeć do jego źródła. Niechęć do szkoły, spadek energii, chroniczny smutek to objawy, które nie wzięły się znikąd. Dlatego zmiana szkoły nie zmieniła Twojego samopoczucia. Jeśli jednak z pomocą psychologa uda Ci się dotrzeć do przyczyny tych trudności, zmiana Twojego samopoczucia będzie możliwa. Bądź dobrej myśli i nie zwlekaj z podjęciem terapii. Trzymam kciuki!

Pozdrawiam serdecznie

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty