Spadek nastroju i problemy z zasypianiem

Dzień dobry, jestem 35-letnią kobietą. Od około 2 miesięcy obserwuję u siebie wyraźny spadek nastroju, miewam problemy z zasypianiem właściwie co wieczór, poza tym od ok. 3 tygodni miewam trudności z wyjściem z domu, generalnie im bardziej zatłoczone miejsce, tym gorzej. Czuję jakbym miała lat 50, a nie 35, odnoszę wrażenie, że nie jestem w stanie zrobic nic, żeby żyło mi się przyjemniej. Do wstawania co dzień z łóżka zmusza mnie fakt, iż samotnie wychowuję dziecko i zajmuję się starszym ojcem. Wydaje mi się, że ciężar codzienności przygniata mnie na tyle, że któregoś dnia braknie mi w ogóle sił, czuję prawie nieustanne napięcie i podenerwowanie. Z tego wszystkiego zaczęłam jeść spore ilości, mimo że walczę z otyłością (ważę 110 kg), ale wydaje mi się, iż tylko jedzenie daje mi jakieś złudne poczucie bezpieczeństwa. Chciałabym dodać, iż w 2004 roku przeszłam załamanie nerwowe po śmierci matki, wprawdzie po pół roku wszystko wróciło do normy dzięki lekom, ale tak do końca idealnie nie było do tej pory. Dopiero w okresie ciąży (2007) wszystko nabrało większego sensu. Nie wiem, co robić dalej, szczerze mówiąc. Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
objawy opisane przez Panią świadczyć mogą o zaburzeniach depresyjno-lękowych, dlatego też zachęcam Panią do wizyty u lekarza psychiatry, który po badaniach zaproponuje odpowiednie leczenie. Ważne jest to, aby nie zwlekała Pani z podjęciem decyzji o leczeniu, ponieważ obawy mogą się nasilić.
Pisze Pani, że samotnie wychowuje dziecko i zajmuje się ojcem, taka sytuacja może być powodem powstania depresji. Ma Pani bardzo dużo obowiązków i musi Pani sama się z nimi uporać, co może wywołać niechęć i ogromne napięcie, o którym Pani pisze. Proponuję, żeby poszukała Pani wsparcia wśród rodziny i przyjaciół, być może jest ktoś, kto pomógłby Pani w sprawowaniu opieki nad ojcem. Może to być rodzeństwo lub kuzynka czy ciocia. Powinna Pani znaleźć w ciągu dnia trochę czasu dla siebie, zrobić dla siebie coś miłego, co sprawi Pani przyjemność. Dla dziecka ważne jest to, aby była Pani szczęśliwa, zdrowa i pogodna. Dlatego zachęcam Panią do poszukania pomocy.
Pozdrawiam serdecznie