Spadek wagi - brak miesiączki

Mam 16 lat, wzrost ok. 163/4. W czerwcu 2010 ważyłam 53kg, jednak 18 lipca wyjechałam do USA, wróciłam 30 sierpnia i moja waga spadła do 48,5 kg. Okres ostatni raz pojawił się na początku sierpnia. Obecnie waga waha się między 48,5 a 49 kg. Do tej pory nie mam okresu. Boję się. Planuję kolejny wyjazd do USA (20 czerwiec 2011). Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Marta Hat

Witam!

Wtórny brak miesiączki to sytuacja, kiedy u kobiety dotąd regularnie miesiączkującej przez okres co najmniej 3 cykli nie występuje krwawienie.
Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są zaburzenia czynnościowe pochodzenia podwzgórzowego spowodowane głównie ujemnym bilansem energetycznym - nadmierną utratą masy ciała, zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, czy dużym stresem.
Do innych występujących przyczyn wymagających wykluczenia należą także zaburzenia czynności tarczycy, podwyższone stężenie prolaktyny, przyjmowanie niektórych leków, czy inne rzadsze schorzenia.
W Twoim przypadku z dużym prawdopodobieństwem brak miesiączki wiąże się z niską masą ciała.  Warto jednak skonsultować się z ginekologiem, aby wykluczyć inne przyczyny.

Powrót do prawidłowych cykli hormonalnych może potrwać kilka miesięcy. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie masy ciała odpowiedniej do wieku i wzrostu.
Polecam:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-dla-kobiet
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-przepisy

Pozdrawiam serdecznie!