Spadek wagi - postrzeganie własnego ciała

Witam. Mierzę 166 cm i ważę 60kg. Przez 2 miesiące schudłam 16 kg i nadal się odchudzam, ponieważ wciąż wydaje mi się, że jestem za gruba. Czy faktycznie jestem za gruba i czy to nie obsesja? Sara

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Czas, w którym straciłaś 16 kilogramów jest zdecydowanie za krótki. Nie napisałaś jaką dietę stosujesz, ale tak szybka utrata masy ciała w krótkim czasie grozi efektem jo-jo. Aktualnie Twój współczynnik BMI wynosi 21,77 i jest w normie. Nie musisz się odchudzać, a z pewnością stosować drastycznych diet ograniczających ilość przyjmowanych kalorii. Warto zaznaczyć, że jeśli stosowałaś dietę i teraz wrócisz do starych nawyków żywieniowych to jest bardzo duża szansa, że kilogramy wrócą.

Jeśli nie jesteś zadowolona ze swojego wyglądu bardzo korzystnie wpłynęłaby na Ciebie aktywność fizyczna, głównie stawiająca na wymodelowanie sylwetki i podkreślenie mięśni. Wskazane są ćwiczenia na poszczególne partie ciała: ramiona, brzuch, nogi, a takżę ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną. W zależności od tego, czy do tej pory ćwiczyłaś, czy nie powinnaś dostosować poziom intensywności i stopniowo go zwiększać.
Jeśli chodzi o ćwiczenia na poszczególne partie ciała to na początku polecam półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, później któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute, czy Tamille Webb.
Pozdrawiam serdecznie