Sperma na pochwie - czy jest możliwość zajścia w ciążę?

Miałam taką sytuacje niedawno i mam oczywiście mocne obawy co do niej. Miałam kontakt ze spermą, może nie dogłębny, bo mocno powierzchniowy, ale jednak! Mój partner oddał nasienie, przez parę chwil, może minutę. Nie miałam z nią kontaktu, po czym zaczęłam go oczyszczać z nasienia. Lecz kiedy kończyłam tą czynność otarłam się łechtaczką o chusteczkę, na której możliwe, że było jeszcze trochę spermy. Czy jest możliwość, że plemniki przeżyły do czasu znalezienia się na chusteczce? Czy plemniki dłużej żyją kiedy mają kontakt z lubrykantem? Czy taki kontakt z nasieniem wystarcza , żeby zajść w ciążę? (moje wydzieliny wcześniej zostały przeze mnie wytarte inną chusteczką, ale lubrykant jeszcze był, tak więc nie było to środowisko suche). Byłabym wdzięczna za jakieś szczegółowe odpowiedzi! Naprawdę.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Plemniki mogą przeżyć w dorgach rodnych kobiety nawet do 72 h. Sprzyjające dla nich środowisko to takie, które jest wilgotne i ma stałą temperaturę.

W innych warunkach plemniki mogą przetrwać do kilku godzin. Jednak nie da się jednoznacznie określić ile dokładnie. Nie zależy to tylko od środowiska, ale od samej jakości nasienia.

Jeżeli jakaś część nasienia dostała się do przedsionka pochwy, istnieje niewielka szansa, aby doszło do zapłodnienia.
Warto wykonać test ciążowy.
Test z moczu jest najbardziej wiarygodny, jeżeli wykona się go w około 14 dni po stosunku, a testy z krwi już po 7 dniach.

Pozdrawiam!