Spłycenie lordozy lędźwiowej, zwężenie tarcz międzykręgowych
Badanie RTG u mojej 64 letniej mamy wykazało: spłycenie lordozy lędźwiowej, zwężenie tarcz międzykręgowych, sklerotyzację podchrząstną trzona z L3 do S1, osteofidy na przednich i bocznych krawędziach trzonów lędźwiowych. Co to oznacza i jakie jest leczenie?

MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon