Sposób na bezsenność. Tylko tabletki?

Witam! Mam 21 lat. Od dwóch miesięcy cierpię na bezsenność. Najpierw problemy ze spaniem zdarzały mi się sporadycznie - raz, dwa razy w tygodniu. Teraz problem ten pojawia się niemal co noc. Budzę się po kilka razy w ciągu nocy, a od 4-5 rano w ogóle nie mogę spać. Później cały dzień jestem wykończona, bo w nocy przesypiam zaledwie 3-4 godziny. Myślałam, że przyczyną mogą być tabletki antykoncepcyjne. Odstawiłam je miesiąc temu, ale problem bezsenności nie zniknął.

Staram się ćwiczyć i zdrowo odżywiać, nie przeżywam żadnych stresów. Byłam u dwóch lekarzy, przeszłam szereg badań i wszystko jest w porządku. Jeden zapisał mi tabletki nasenne. Po nich śpię dobrze, ale nie mogę przecież brać ich codziennie, aby się nie uzależnić. Drugi z lekarzy przepisał mi słaby antydepresant. Nie ruszyłam go w ogóle, ponieważ, jak wcześniej pisałam, stresów nie przeżywam. Proszę, poradźcie mi coś!

Lek. Izabela Brym

Witam.

1. Nie ma osób, które nie przeżywają stresów, a tłumienie złych emocji może tylko kumulować problemy. Zaburzenia snu mogą być pierwszym objawem depresji czy zaburzeń lękowych i najprawdopodobniej z tego powodu otrzymała Pani lek przeciwdepresyjny.
2. Najczęstszą przyczyną problemów ze snem jest jednak tzw. zła higiena snu. Przykładem jest wykorzystywanie łóżka do celów innych niż sen czy seks (m.in. oglądanie telewizji, czytanie książek itp.) czy zasypianie w nieprzystosowanym do tego otoczeniu (np. jaskrawy wyświetlacz budzika).

Proponuję skorzystać z pomocy Poradni Zaburzeń Snu - kontakty do najbliższych placówek znajdzie Pani w internecie, poradni lekarza rodzinnego czy poradni zdrowia psychicznego. Niestety, bez zebrania dokładnego wywiadu nie uda się właściwie rozpoznać przyczyny Pani problemów, a co za tym idzie, właściwie ich leczyć.