Sposoby leczenia stanów lękowych i depresji u 48-latki po długim leczeniu farmakologicznym i psychoterapii

Z powodu stanow lekowych i depresji zmienilam juz pare lekow.( Citalopram,Mitrazepam,Venlaflaxine).Do tej pory nie znalazlam leku, ktory by naprawde oslabil symptomy strachu i depresji.Kazda terapia lekowa trwa bardzo dlugo i zmiana lekow na inne musi tez odpowiednio trwac.10 lat experymentowania nie przynioslo rezultatu.Psychoterapia i klinika psychosomatyczna rowniez nie spelnila moich oczekiwan.Gdzie szukac pomocy?. Co dalej?... Pozdrawiam Katarzyna S.

Należy szukać pomocy u doświadczonego psychiatry. Niekiedy zaburzenia lękowe mogą być objawem innej choroby, której diagnoza jest niezbyt oczywista. Mam za mało danych, poza tym konieczne jest osobiste badanie, by móc postawić dokładne rozpoznanie.

Psychoterapia, aby przyniosła efekty, nie zawsze jest procesem krótkoterminowym. Czasem wymaga wielu lat wspólnej pracy. Dlatego warto znaleźć specjalistę, z którym czujemy się bezpiecznie i któremu jesteśmy w stanie zaufać, a następnie wytrwać w procesie, nawet pomimo frustracji. Leczenie psychoterapeutyczne wymaga zaangażowania z obu stron - pacjenta i psychoterapeuty. Niejednokrotnie jest to proces długi, żmudny i trudny, lecz gdy relacja terapeutyczna oparta jest na wzajemnym zaufaniu, przynosi efekty. Pacjent jest ważną częścią tego procesu, jego chęć pracy nad sobą oraz chęć zmiany. W leczeniu zaburzeń emocjonalnych trudno oczekiwać zadowalających efektów bez odpowiedniej relacji terapeutycznej. Mówiąc inaczej, żaden psychoterapeuta nie będzie w stanie Pani pomóc sam z siebie. Pani musi w pełni w tym procesie uczestniczyć oraz skonfrontować się z odpowiedzialnością za wiele aspektów własnego życia.
Warto ponownie poszukać wykwalifikowanego psychoterapeuty, zdecydować się specjalistę, któremu jest Pani w stanie zaufać i wytrwac w procesie psychoterapeutycznym do momentu osiągnięcia zadowalających rezultatów.