Spóźnianie się miesiączki po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Witam. Od 2 lat przyjmowałam tab. antykoncepcyjne, odstawiłam je w marcu tego roku, ponieważ miałam problemy ze zdrowiem. Miesiączka w marcu byłą normalna, w kwietniu opóźniła się o 1 dzień, w maju byłą normalna, a teraz spóźnia się znów. Jestem przerażona, ponieważ mam już 2 dzieci, co prawda brzuch mnie boli jak na miesiączkę, ale jej nie ma. Nie wiem co mam robić, nie robiłam jeszcze testu, ani nie byłam u lekarza. Strasznie się boję i proszę o jakąś poradę.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W czasie antykoncepcji hormonalnej występują tzw. krwawienia z odstawienia, spowodowane gwałtownym spadkiem stężenia hormonów w czasie przerwy 7 dniowej. Nie ma miesiączek w tradycyjnym tego słowa znaczenia, ponieważ nie ma też owulacji. Dlatego po odstawieniu antykoncepcji nawet do pół roku, czasem i dłużej mogą pojawiać się zaburzenia miesiączkowania najczęściej w postaci nieregularnych krwawień.

Oczywiście opisane sytuacja nie wyklucza obecności ciąży, jeżeli doszło do współżycia. Nie ma możliwości zaocznego potwierdzenia, dlatego proponuję wykonanie testu ciążowego, co powinno rozwiać wątpliwości.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat antykoncepcji.

Serdecznie pozdrawiam!