Spóźnienie z zażyciem tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu

Witam, od 3 miesięcy stosuję regularnie tabletki antykoncepcyjne Yasminelle, lecz ostatnio spóźniłam się z zażyciem 6. tabletki z blistra o ponad 12 godzin. Potem tabletki zażywałam regularnie. Jednak 5 dni po pominięciu tej tabletki odbyłam stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia, czyli nie tak jak zalecali w ulotce. Ponadto podczas stosunku wystąpiło u mnie lekkie krwawienie co bardzo mnie zdziwiło, ponieważ to dopiero drugi tydzień tabletek z tego blistra. Czy w takiej sytuacji możliwe jest by doszło do zapłodnienia? Czy powinnam i kiedy powinnam wykonać test ciążowy.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Jest możliwe zajście w ciążę w takiej sytuacji, choć szansa nie jest zapewne wysoka. Opóźnienie w przyjęciu tabletki było dłuższe niż "bezpieczne" 12 godzin, a wynikła przerwa w ich przyjmowaniu "nałożyła się" na wcześniejszą siedmiodniową przerwę, gdyż pomiędzy tymi dwoma nie upłynęło siedem dni regularnego przyjmowania tabletek. Podobnie od zapomnianej tabletki do stosunku nie upłynęło siedem dni regularnego przyjmowania antykoncepcji. Test ciążowy proszę wykonać w 14 dni od daty stosunku, a w razie negatywnego wyniku powtórzyć go po kolejnym tygodniu. Dobrze by było też nie zaczynać nowego opakowania tabletek do momentu wykluczenia ciąży. Pozdrawiam serdecznie!