Spóźniona miesiączka

Witam.
Mam 25 lat, od paru miesięcy staramy się z mężem zajść w ciążę. Niestety, coś jest nie tak. Od kilku miesięcy moja miesiączka ma jakieś zawiasy. Mój cykl trwał zazwyczaj 31 dni, a teraz jest różnie: od października się zaczęło - miesiączkę dostałam 3.X - następnie 4.XI -później 4.XII -i tu następna była dopiero 7 stycznia i do dzisiejszego dnia nic- powinnam być 5-ego dziś jest 8-my (piersi mam bolące, jestem drażliwa i marudna).

Zrobiłam rano test, wyszedł negatywnie. Nie wiem w jaki sposób mogę obliczyć swoją owulację? Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Nieregularności Pani cyklu nie są duże. Najprawdopodobniej Pani cykle są owulacyjne. Żeby wyznaczyć dni płodne, należy, oprócz obliczania, obserwować także śluz szyjkowy i najlepiej również mierzyć temperaturę.
W skrócie opisałam te kwestie w odpowiedzi na inne pytanie: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne. Przydatny będzie także test owulacyjny (http://abcbadania.pl/test-owulacyjny). Jeśli jednak miesiączki będą pojawiać się coraz rzadziej i coraz bardziej nieregularnie, konieczna będzie wizyta u ginekologa i podstawowe badania hormonalne.
Pozdrawiam serdecznie!