Spuchnięcie miejsca po plombowanej ósemce

Witam Miesiąc temu miała plombowaną ósemkę. Wydaje mi się, że wyrżnęła się już całkiem ale pewności nie mam. Dwa dni temu zauważyłam, że jej nie ma.. po prostu dziąsło przykryło ją na nowo. Nie czuję bólu. Miejsce jest jedynie lekko spuchnięte. Co mam w takiej sytuacji robić? Czy ząb będzie sie przebijał na nowo czy dziąsło wróci na swoje miejsce?

Obrzękowi uległo dziąsło otaczające ząb. W likwidacji obrzęku może pomóc płukanie szałwią lub innym preparatem odkażającym.Jeżeli pojawi się ból konieczne będzie spotkanie ze stomatologiem, jeżeli stany obrzękowe będą się powtarzały, sugeruję usunięcie zęba. Pozdrawiam

Powinna Pani skonsultować się z chirurgiem stomatologicznym - jeśli nie będzie przeciwwskazań, można wyciąć dziąsło "nad" zębem. Zabieg ten uwidoczni koronę zęba, ułatwi oczyszczanie tej okolicy, ograniczy stan zapalny.
W międzyczasie może Pani stosować płukanki antyseptyczne, np Eludril lub napary ziół ( efekt ściągający ).

Lek. dent. Magdalena Mierzejewska

Płukanie eludrilem w rozcieńczeniu 1 do 3 z wodą, miejscowo elugel, oba praparaty dostępne w aptece - odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest wysoka temperatura i nasilone w związku z nią procesy gnilne resztek jedzenia zalegających pod kapturkiem dziąsła - jeśli takie doraźne działania nie pomogą należy zgłosić się do stomatologa
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk