Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Szanowna Pani!

Cukrzyca (typu 1?) nie jest przeciwwskazaniem do stosowania leków dostępnych bez recepty wspomagających odchudzanie. Jeżeli stosowanie tych środków spowoduje wzrost wartości glikemii - proszę z nich zrezygnować. Prosze pamiętać, że ich skutecznośc jest ograniczona. Zwykle odradzam swoim pacjentom stosowanie takich środków. Są one dość drogie, a efekt mizerny.

Do leczenia otyłości są zarejestrowane 2 "prawdziwe" leki wypisywane "na receptę" - sibutramina (Meridia, Zelixa) i orlistat (Xenical). Leki te są bardziej skuteczne, również nie są przeciwwskazane u osób chorujących na cukrzycę, ale chudnie się wtedy, gdy się je stosuje. Po zaprzestaniu stosowania masa ciała zwykle wraca do wyjściowej. Podsumowując: suplementy diety wspomagające odchudzanie może Pani stosować, ale nie należy spodziewać się znacznej redukcji masy ciała - te środki po prostu nie działają. Pozostaje metoda stara, ale najlepsza - ograniczyć jedzenie i biegać po parku.

Pozdrawiam. 

Diabetolog, autor wielu prac naukowych poświęconych diabetologii i nadciśnieniu tętniczemu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy