Strumektomia a kikuty gruczołu tarczowego

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące strumektomii i pozostałości po operacji. Stan po strumektomii prawy płat szczątkowy lewy szczątkowy cieśń niewidoczna kikuty tarczowe położone prawidłowo bez zmian o charakterze ogniskowym przepływ w zakresie miąższu gruczołu nie wzmożone w obu okolicach szyjnych patologicznie zmienionych węzłów chłonnych nie uwidoczniono. Czy zawsze po operacji tarczycy (strumektomii) zostają kikuty gruczołu tarczycowego? jestem 1 rok po strumektomii, biorę euthyrox 100/75 bardzo tyję mam kołatania serca i spać nie mogę wynik tsh 1,07 i czy po operacji strumektomii może wystąpić nadczynność lub niedoczynność tarczycy? Na logikę wydaje się, że to niemożliwe, bo przecież gruczołu tarczowego już nie ma, ale nie bardzo rozumiem jak to wszystko działa... Będę wdzięczna za każdą odpowiedź w mojej sprawie. Pozdrawiam.

Szanowna Pani,
po operacji tarczycy w miejscu po usuniętym płacie pozostaje blizna, która daje w USG obraz kikuta. W przypadku częściowego wycięcia płata widoczny jest kikut zawierający pozostawiony miąższ tarczycy. Po operacji zawsze występuje niedoczynność związana ze zmniejszeniem ilości czynnego hormonalnie miąższu tarczycy i dlatego stosuje się np. Eutyrox. Odczuwane dolegliwości proponuje zgłosić lekarzowi leczącemu.
Pozdrawiam
dr R.Anielski