Stan po usunięciu przydatków - brak hormonów?

Jestem po operacji usunięcia przydatków, utyłam 10 kg. Czy możliwe, ze to powoduje brak hormonów? Mam też kołatania serca.

Lek. Magdalena Kowalska

Jestem po operacji usunięcia przydatków, utyłam 10 kg. Czy możliwe, ze to powoduje brak hormonów? Mam też kołatania serca.

Witam!

Taki znaczny przyrost masy ciała nie jest charakterystyczny dla stanu po usunięciu przydatków. Proponuję w związku z tym w pierwszej kolejności oznaczyć poziom TSH. Możliwe jest jednak, iż np. zwiększył się Pani apetyt, co w konsekwencji zaskutkowało przyrostem masy ciała. Natomiast kołatania serca zdarzają się, jako taki przejściowy okres - objawy po usunięciu przydatków są takie jak przy menopauzie. Tak czy inaczej w ramach diagnostyki kołatania serca również warto oznaczyć TSH oraz wykonać badanie ekg po konsultacji z Pani lekarzem pierwszego kontaktu.

Polecam zapoznanie się z artykułem: menopauza.
Serdecznie pozdrawiam!