Stan po wszczepieniu sztucznej zastawki aortalnej a skleroterapia

Witam serdecznie! Bardzo proszę o poradę czy jeżeli jestem po zabiegu wszczepienia sztucznej zastawki aortalnej i zażywam warfin to czy mogę mieć wykonaną skleroterapię na żylaki i będzie efekt pozytywny?Czy są to może przeciwwskazania do zabiegu bo taka otrzymałam informacje od lekarza .Dziekuję

Witam serdecznie, a dlaczego nie? Skleroterapia ma wywołać złuszczenie śródbłonka żył poddawanych temu zabiegowi, a nie wywołanie zakrzepicy. Jeśli INR jest terapeutyczne, oprócz większych niż zazwyczaj podbiegnięć krwawych nie spodziewamy się innych powikłań. Wywołanie najgroźniejszego powikłania skleroterapii - zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej - w czasie terapii lekiem Warfin - jest dużo mniej prawdopodobne niż bez tego leku. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, specjalista angiolog