Stany lękowe i koszmary nocne a zażywanie narkotyków w młodości

Witam, mam straszne stany lękowe, nic mnie nie cieszy, wolny czas spedzam w lozku, rzadko wychodze do znajomych, nic nie ma dla mnie sensu, mam tez koszmary ktore uniemozliwiaja mi spokojny sen. Nawet ogladanie wiadomosci, gdzie uslysze o czyjes smierci jest dla mnie bardzo emocjojujace , przezywam strasznie czyjas tragedie. Nie wiem co mam robic, gdzie sie udac? Czy to jest spowodowane zazywaniem w mlodosci narkotykow?

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy obecne stany lękowe mogą mieć związek z zażywaniem narkotyków w przeszłości. Takiego związku nie można jednak wykluczyć. Warto zająć się także obecnym stanem Pana - zastanowić się nad tym jak zwalczyć stany lękowe, brak odczuwania przyjemności, przygnębienie, wycofanie się z aktywności towarzyskiej. Myślę, że warto poszukać pomocy psychologa, terapeuty. W walce z takimi objawami, o ktorych Pan pisze pomocna może być przede wszystkim terapia behawioralno - poznawcza.

Nie wiem czym to jest spowodowane. Na pewno używanie środków psychoaktywnych pozostawia ślady w organizmie.
Niemniej opisywane objawy mogą wystąpić niezależnie od tego co działo się w przeszłości. Należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza psychiatry.