Stany lękowe związane z kontaktem z ludźmi

Witam, Od jakiegoś czasu pogłębiają się u mnie stany nerwowe związane z lękiem przed kontaktem z ludźmi, przed wychodzeniem itp. Mam wrażenie że wszyscy się na mnie patrzą, obserwują mnie ,powoduje to u mnie niepokój nerwy chęć ucieczki. Nie mam innych objawów typu neurologicznych jak zwroty głowy, drżenia itp. zaobserwowałem że przez te nerwy ciężej jest mi się skupić na pracy, mam niepokój. Rok temu w sytuacjach nerwowych zażywałem Sedam najpierw 3mg później 6mg. Czy ten lek pomoże mi?

Dzień dobry, jeżeli szuka pan szybkich rozwiązań tzn. wytłumienia objawów proszę zgłosić się do lekarza psychiatry, który przepisze odpowiednie leki. Zachęcam jednak do zajęcia się przyczynami pana stanu, a w tym pomocna będzie psychoterapia, poprzedzona diagnozą psychologiczną. Pozdrawiam.

Proponuję zamiast przyjmować leki, udać się na terapię psychologiczną. Być może Pana problem to fobia społeczna, być może ataki paniki - poprawną diagnozę może postawić jedynie specjalista po uprzednim wykonaniu badań, testów i wywiadu. Na zaburzenia lękowe bardzo dobrze działa terapia poznawczo-behawioralna, do której podjęcia szczególnie namawiam. Pozdrawiam.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam Pana,
Opisane objawy są niepokojące i widocznie utrudniają Pana życie. Warto zatem zasięgnąć porady lekarza psychiatry, który będzie mógł przepisać Pani odpowiednie leki. Istnieje także wiele miejsc, gdzie może Pani skorzystać z pomocy psychologicznej. Podczas terapii nauczy się Pan jak radzić sobie z objawami, poprzez dotarcie do źródła zaburzeń, co podniesie jakość Pana życia i przełoży się na pozostałe sfery życia. Istnieje także możliwość uczestniczenia w grupach wsparcia. Pozwoli to Panu zapoznać się z podobnymi problemami i radzeniem sobie z nimi przez inne osoby.
Pozdrawiam
Monika Prus