Staramy się o dziecko od roku. Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

W styczniu miałam drugie poronienie i do tej pory lekarz nie wie, jaka była przyczyna. Poradził mi, żeby odczekać 3 cykle i znowu zacząć starania i staramy się już od dłuższego czasu, żadnego skutku do tej pory, bardzo pragnę mieć już dziecko, ale nie mogę zajść w ciążę.

Czy powinnam zrobić jakieś badania albo mój mąż?

KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Niestety poronienia na wczesnym etapie ciąży są dość częste, a diagnostyka ich przyczyn jest nierzadko niemożliwa. Rozumiem, że minął już rok, od kiedy bezowocnie stara się Pani o kolejną ciążę. W takiej sytuacji powinna Pani poszukać pomocy u lekarza ginekologa, które ma dużą praktykę w leczeniu niepłodności. Będzie on zlecał Pani całą masę badań, aż do ustalenia przyczyn niemożności zajścia w ciążę. Po zdiagnozowaniu przyczyn konieczna może być terapia hormonalna czy zabieg. Wskazane może być też badanie nasienia Pani męża.
Fakt, że miała Pani już dwie ciążę świadczy, że są Państwo w stanie spłodzić dziecko. Mogło się jednak zdarzyć coś, co obecnie utrudnia czy uniemożliwia ten proces. Trudno mi jednak nawet spekulować o możliwych przyczynach. Wydaje mi się, że nie jest to jednak zdarzenie nieodwracalne i udając się do dobrego specjalisty, ma Pani wysoką szansę na cieszenie się macierzyństwem w przyszłości.
Dokładną diagnostykę możliwych przyczyn poronień podejmuje się standardowo po trzech kolejnych poronieniach, co nazywamy poronieniem nawykowym. Myślę, że w Pani przypadku bardziej pilne będzie zdiagnozowanie przyczyny niemożności poczęcia kolejnej ciąży, niż szukanie przyczyn przebytych poronień, co może się okazać niemożliwe na obecnym etapie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę rychłego zajścia w ciążę oraz jej szczęśliwego donoszenia!