Starania o dziecko a krwawienie po stosunku i krwawienie tuż przed miesiączką

Witam!
Mam 28 lat i od pół roku staramy się z mężem o dzidziusia. Ostatnio po stosunkach pojawiła się niewielka ilość krwi, za pierwszym razem to nawet się ucieszyłam (3 tyg temu), krwawienie to wypadło na 10 dzień po ostatnim stosunku, więc myślałam, że może to oznaczać zagnieżdżenie się jajeczka w macicy. Niestety okres dostałam normalnie, test wyszedł negatywny i ostatnio sytuacja z krwawieniem po zbliżeniu powtórzyła się.

Mam nadżerkę, jednak wcześniej nigdy nie krwawiłam po stosunku lub między miesiączkami. Myślę, że mogło dojść do urazu podczas stosunku. W zeszłym roku miałam torbiel na lewym jajniku, ale po lekach się wchłonął. W październiku poszłam do pani doktor, gdyż odczuwałam lekkie pobolewania w podbrzuszu. pani doktor powiedziała, że to przez hormony, torbiel nie wrócił, za to zauważyła na tym lewym jajniku dużo pęcherzyków i przepisała mi m****, na uregulowanie owulacji, jednak w ciążę na zaszłam. Kolejnym problemem, który powtarza się od 3 okresów, (okresy regularne co 28 dni plus minus 1 dzień), są krwawienia 2 dni przed miesiączka, krwawienie skąpe przez dwa dni a później dopiero obfite przez kolejne 5 dni.
Z początku nie widziałam problemu myślałam, że to po prostu miesiączka, jednak niedawno wyczytałam, że może to być spowodowane niewydolnością ciałka żółtego, co martwi mnie tym bardziej, że staramy się o dzidziusia.
Bardzo proszę o poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Krwawienie po współżyciu może być związane z nadżerką, mimo że wcześniej nie objawiała się ona w ten sposób. Jeśli jednak ten objaw pojawia się tylko w drugiej fazie cyklu, to może on mieć przyczynę taką jak drugi opisywany przez Panią problem- krwawienie samoistne w tym okresie (krew wydostaje się z dróg rodnych łatwiej pod wpływem stosunku). Najczęstszą przyczyną plamienia w drugiej fazie cyklu (po owulacji a przed miesiączką) jest rzeczywiście niewydolność ciałka zółtego. Badaniem pomagającym zdiagnozować to zaburzenie hormonalne jest pomiar stężenia progesteronu we krwi (czasem jednak wynik jest prawidłowy, mimo obecności tej nieprawidłowości). Proszę skonsultować tę kwestię ze swoim lekarzem. Niewydolność ciałka zółtego to często spotykane zaburzenie. Skoro ma Pani regularne miesiączki- a więc najprawdopodobniej nie występują u Pani żadne dodatkowe zaburzenia, jak np. hiperprolaktynemia- to leczyć je będzie stosunkowo łatwo, przy pomocy suplementacji progesteronu (przyjmuje się go również po zapłodnieniu).
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w staraniach!