Starania o dziecko a skrócenie miesiączki

Dzień dobry.
Proszę o pomoc. Bardzo bym chciała zajść w ciążę z mężem. We wrześniu 2009 roku miałam tak 4 dniowy okres (jak standardowo), ale we październiku dostałam okres 13 i skończył mi się 14 wieczorem. Poszłam do ginekologa, bo myślałam, że może udało się i zaszłam w ciąże, ale niestety nie udało się.

Dowiedziałam się, że mam małą nadżerkę i nie muszę jej leczyć (jak na razie). W listopadzie dostałam okres 14 i skończył się 16 rano. W grudniu dostałam okres 14 i również skończył się 16 rano. A w styczniu 2010r. dostałam okres 10 i skończył się 11 wieczorem. Cykle mam co 28 -30.
Czy to wina nadżerki, że mam tak krótkie okresy, czy organizm przygotowuje się do ciąży? Czy mam wpierw wyleczyć nadżerkę i starać się o dzidzie?
Proszę o pomoc bardzo bym chciala zajść w ciażę! Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nadżerki, czy raczej nadżerki rzekomej (tzw. ektopii) która jest najczęstszą formą tej zmiany, zazwyczaj nie trzeba leczyć. Zwykle nie wywołuje ona żadnych powikłań i ustępuje samoistnie. Nie jest ona też przyczyną krótszych krwawień miesiączkowych. Krótsze miesiączki nie są także z pewnością wywołane przygotowywaniem się organizmu do ciąży. Najprawdopodobniej nie ma żadnej konkretnej przyczyny skrócenia się Pani miesiączek. Jeśli jednak przez kolejne kilka miesięcy nie uda się Pani zajść w ciążę, mimo regularnych starań, radzę udać się z tym problemem do ginekologa. Konieczne mogą się bowiem okazać badania hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie!