Starania o dziecko a wysoki poziom anty-TG

dzień dobry mam pytanie? czy te wyniki są dobre.staram się o dziecko a niepokoi mnie bardzo wysoki poziom anty-tg moje wyniki to TSH 1,391 PROLAKTYNA 11,24 anty tg163,34 anty tpo 0,79 z góry serdecznie dziękuje

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Poziom TSH i prolaktyny jest w normie. Jeżeli chodzi o stwierdzenie przeciwciał anty TPO czyli TyreoPerOksydazie, która jest jednym ze składników tkanki tarczycowej jest kluczowe, ponieważ w skutek zaburzenia genetycznego lub choroby autoimmunologicznej organizm uznaje tarczycę za zagrożenie. Wytwarza wtedy tzw. przeciwciała anty-TPO, których zadaniem jest unieszkodliwienie zagrożenia. Wytworzone przeciwciało uszkadza gruczoł i zakłóca jego prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku przeciwciał anty-TPO podanie normy nie jest możliwe. Sama ich obecność w badanej próbce jest niepokojąca. Obecność i poziom anty-TPO uzależniony jest również od płci, wieku, rasy, a także od wartości referencyjnej stosowanej w danym laboratorium.