Starcie zębów w wyniku bruksizmu

Mój kieł ("13") i sąsiadująca "14" "starły się" ze względu na złe ustawienie i bruksizm. Czy (po leczeniu ortodontycznym) na te zęby można założyć licówki czy lepsza będzie jednak korona?

Wszystko zależy od tego, czy prawidłowo wyleczy się Panu zgryz - czy mięśnie będą działać w harmonii. Taki zgryz nazywa się neuromuskularnym. Druga kwestia to jak bardzo zniszczone są korony zębów - czy kwalifikują się jeszcze do założenia licówek, które wymagają mniej agresywnej preparacji zębów od koron. Trzecia rzecz to czy zlikwiduje się ewntualną ogólnoustrojową przyczynę bruksizmu. Pozdrawiam

Witam!
Na pewno licówka będzie lepsza,gdyż oszczędza tkanki zęba! Jednak po leczeniu ortodontycznym może się okazać,że wystarczy odbudowa kompozytowa,która też jest trwała i "o niebo" tańsza ... Pozdrawiam.

Jeśli po leczeniu ortodontycznym zgryz będzie prawidłowy i nie będą występowały nieprawidłowe kontakty zwarciowe to wtedy można rozważyć licówkę na ząb 13, Natomiast na zęby przedtrzonowe wykonuje się czasami licówkę ale tutaj raczej z racji na obciążenia zwarciowe bardziej skłaniałbym się do korony na podbudowie cyrkonowej.