Sterydozależność po leczeniu Zespołu Nerczycowego

Po 17 latach leczenia Zespołu nerczycowego dużymi dawkami sterydów i leukeranem, endoxanem, wytworzyła się stwierdzone niedrożne jajowody u obecnie 19.letniego chłopaka i mania mycia co chwilę rąk i nie pozwala dotykać np. komputera, biurka itp., jezeli ktoś dotknie, to zaraz czyści to miejsce. Przez przez sterydy mimo brania Hormonu wzrostu ma tylko 164cm wzrostu i wazy 49 kg. Zdał dobrze maturę w LO i podjął studia na informatyce.Obecnie jest w remisji ZN i martwimy się o niego?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jajowody u chłopaka? Czy tym zaburzeniom towarzyszą zmiany genetyczne. Tak czy inaczej w tym momencie warto znajdować się pod stałą opieką lekarzy.