Zapytaj lekarza

7 3 6 , 0 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stężenie c-peptydu u dziecka chorego na cukrzyce typu I

Dzień dobry, Panie Doktorze! Chciałam zapytać, czy poziom c-peptydu u 2-letniego dziecka, wynoszący 0,563, jest prawidłowy? Jestem mamą z cukrzycą insulinozależną, dlatego polecono zrobić takie badanie dziecku. Wynik odbierałam telefonicznie i nie zostałam poinformowana o wartościach referencyjnych. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź, Ala.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Najważniejszy element samokontroli w cukrzycy

Samokontrola, tak jak zmiana diety czy regularna aktywność fizyczna stanowi nieodłączny element leczenia cukrzyca. Obejrzyj film i dowiedz się, jak się kontrolować w tej chorobie.

Szanowna Pani,

odpowiedź jest prosta i krótka - nie wiem. Stężenie peptydu C oznaczamy, aby ocenić w jaki sposób i w jakiej ilości komórki beta wydzielają insulinę. Rzeczywiście, czasami oznacza się stężenie tej substanji u krewnych osób chorujących na cukrzycę typu 1. Aby ocenić wynik, trzeba znać jednostki w jakich jest wyrażony oraz normy danego laboratorium. W niektórych sytuacjach normy są różne dla osób w rożnym wieku. Norma wyrażona w ng/ml to 0,53-2,9. Proszę z wynikiem udać się do lekarza zlecającego badanie, aby on, znając cel oznaczenia, wyjaśnił Pani wątpliwości. 

Diabetolog, autor wielu prac naukowych poświęconych diabetologii i nadciśnieniu tętniczemu.
0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy