Stężenie progesteronu a faza cyklu

Witam! Rok temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, które brałam kilka dobrych lat. Od roku nie zabezpieczam się przed ciążą i mimo tego o dziwo jeszcze w nią nie zaszłam. Lekarz ginekolog na podstawie badania USG w 12 dniu cyklu, stwierdził obecność pęcherzyk w jajniku (17mm) i Z. Douglasa - wolną. Tego samego dnia poziom progesteronu w organizmie wyniósł 1,44 ng/ml. Lekarza zastanowiła śluzówka macicy, która wg niego wyglądała tego dnia jak poowulacyjna. Po 3 dniach tj. 15 dnia cyklu powtórzyłam badanie poziomu progesteronu, który wyniósł 3,96 ng/ml. Badanie zamierzam powtórzyć w 18 dniu cyklu i mam nadzieję, że poziom progesteronu wyniesie wtedy ponad 5 ng/ml. Czy jeżeli tak się stanie to ten wynik będzie oznaczał wystąpienie owulacji? Czy moje dotychczasowe wyniki są powodem do niepokoju? Dodam, że moje cykle wahają się co 25--28 dni.

Lek. Marta Hat

Witam!

Stężenie progesteronu ulega wahaniom w zależności od fazy cyklu. Jest on produkowany przez powstałe z pęcherzyka jajnikowego ciałko żółte, a także podczas ciąży przez łożysko. Jego poziom w pierwszej fazie cyklu jest niski, po owulacji wzrasta osiągając szczyt w 7-8 dobie. Interpretacja wyników nie może opierać się na jednorazowym pomiarze, ponieważ poziom hormonu może się zmieniać nawet w ciągu doby (pulsacyjne wydzielanie), dlatego też zaleca się analizę kilku pomiarów w ciągu jednego lub więcej cykli. W związku z tym dwa podane wyniki nie są powodem do niepokoju, należy kontynuować badanie i ocenić poziom progesteronu w kolejnych dniach cyklu. Stężenie powyżej 5ng/ml może wskazywać na wystąpienie owulacji. Jeżeli poziom progesteronu nie wzrasta, a następnie nie spada sugeruje to brak owulacji.

Pozdrawiam serdecznie!