Stłuczenie głowy i skręcenie kręgosłupa szyjnego w wyniku wypadku samochodowego
Witam! Mam 47 lat. W wyniku wypadku samochodowego prawie 3 miesiące temu doznałam m.in. stłuczenia głowy i skręcenia kręgosłupa szyjnego. 2 miesiące chodziłam w kołnierzu Schantza. Leczę się w poradni ortop.- uraz. Obecnie dalej mam ograniczoną ruchomość głowy, częste mocne bóle z tyłu głowy. Boli mnie szyja, bark, lewe ramię - ból promieniuje do łokcia oraz odczuwam lekkie mrowienia i cierpnięcia lewej ręki aż do palców. Piekący ból odczuwam w okolicach lewej łopatki. Dziś odebrałam wynik RM. Czy przy takich zmianach wystarczy leczenie zachowawcze? Które zmiany mogą być wynikiem doznanego urazu? Pozdrawiam serdecznie! Wynik badania RM: Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z kyfotycznym wygięciem kręgosłupa w odcinku C2- C7. W poziomie C3/C4 zaznaczone centralne szerokopodstawne uwypuklenie pierścienia włóknistego tarczy m-k do 1,5 mm modelujące przednią przestrzeń podpajęczą. W poziomie C4/C5 niewielkie centralne uwypuklenie pierścienia włóknistego tarczy do ok. 2 mm, zwężające przednią przestrzeń podpajęczą z obustronnym niewielkim przewężeniem zachyłków bocznych. W poziomie C5/C6 widoczne szerokopodstawne uwypuklenia pierścienia włóknistego tarczy m-k do ok. 2 mm, zwężające przednią przestrzeń podpajęczą z obustronnym przewężeniem zachyłków bocznych. W poziomie C6/C7 centralno-prawoboczna protruzja tarczy m-k do ok. 2,5 mm, zwężająca przednią przestrzeń podpajęczą z przewężeniem obu zachyłków bocznych oraz prawego kanału korzeniowego. Opisanym wyżej zmianom towarzyszą wtórne zmiany zwyrodnieniowe pod postacią osteofitozy przednich i tylnych krawędzi trzonów kręgów oraz nierówności blaszek granicznych z ich podchrzęstnową sklerotyzacją i obszarami degeneracji tłuszczowej szpiku. Krążki m-k w/w poziomach spłaszczone ze zmianami degeneracyjnymi o typie dehydratacji. Rdzeń kręgowy o prawidłowej objętości i sygnale bez zmian ogniskowych. Innych zmian nie uwidoczniono. Wnioski: Spondyloza szyjna z kilkupoziomową dyskopatią, powodującą zwężenie kanałów korzeniowych oraz ucisk przestrzeni podpajęczej.

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania
Witam! Wskazaniem do leczenia operacyjnego są objawy ucisku układu nerwowego w obrębie kanału kręgowego lub otworów międzykręgowych oraz nieskuteczność leczenia zachowawczego z uporczywymi dolegliwościami bólowymi. W każdym przypadku decyzja podejmowana jest indywidualnie, nie ma ścisłych wytycznych co do postępowania. Należy udać się do specjalizującej się w leczeniu kręgosłupów szyjnych poradni neurochirurgicznej, gdzie biorąc pod uwagę wynik rezonansu oraz stan somatyczny wspólnie z lekarzem podejmiecie optymalną decyzję. Należy pamiętać, że na zabieg operacyjny należy wyrazić zgodę i w każdym przypadku istnieje pewne ryzyko powikłań. Zniesienie lordozy oraz uwypuklenia w poszczególnych odcinkach mogą być wynikiem urazu. Zmiany zwyrodnieniowe mogą mieć charakter wtórny do urazu - jak zostało opisane, mogą też być niezwiązane z urazem. Pozdrawiam