Stomia tymczasowa a operacja rekonstrukcji jelita

Mój mąż ma stomię tymczasową.W pażdzierniku plnowana jest operacja rekonstrukcji jelita.Jakie mogą wystąpić nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelita/po jego zespoleniu z zachowaną odbytnicą/?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wszelkiego typu powikłania po zabiegu ponownego zespolenia jelit mogą mieć charakter przemijający lub utrwalony. Z pewnością nalezy wspomnieć o zaburzeniach jelitowych, biegunce, dolegliwościach bólowych ale także o rozejściu się rany, perforacji, braku pasażu jelitowego oraz zakażenia jamy otrzewnowej bakteriami z treści kałowych. W większości przypadków jednak stan chorego po operacji dość szybko się poprawia i można wrócić do ''codzienności'' Oczywiście przez pewien okres należy stosować odpowiednią dietę.

Witam , po prawidłowo przeprowadzonych operacjach tego typu pacjent powinien wyjść bez obniżenia komfortu życia. Jak to jednak w życiu (a zwłaszcza w medycynie) bywa , mogą przytrafić się powikłania , które mogą ten komfort obniżyć , życzę powodzenia , zż