Stosowanie antydepresantów wraz z psychoterapią

Witam! Mam problem z antydepresantami, otoz moj lekarz chce mi je przepisac wraz z psychoterapia, ale ja sie ich boje bo naczytalem sie opini ludzi ktorzy ich zazywali, poza tym tez nei ma nowych antydep tylko one byly juz znane wczesniej tylko teraz ponownie uzyte cos takiego, wiec czy moglbym zamienic te leki np pestkami dyni w ilosciach odpowienich? tez wytwarzaja tryptofan :) Bardzo bym prosil o glebszą odpowiedz jesli mozna ;) Pozdrawiam i bardzo dziękuję za wysłuchanie :)

Szanowny Panie, uważam, że leczenie depresji bez użycia leków jest to jak najbardziej możliwe, ale trzeba trafić na dobrego specjalistę. Leki zaleczają objawy, ale nie dotykają przyczyny cierpienia (czasem są wskazane na początku leczenia, żeby ustabilizować objawy, ale nie należy się do nich przywiązywać). Środki stosowane przy leczeniu depresji przez psychiatrów wywołują dotkliwe skutki uboczne. Widzę, iż mimo starań lekarza jest Pan lekooporny:) i bardzo dobrze! Psychoterapia daje nadzieję osobom, które chcą zmierzyć się z własnymi problemami bez używania chemii. Oczywiście nie wolno odstawiać leków na własną rękę bez porozumienia z lekarzem specjalistą. Warto mieć jednak świadomość, że psychoterapia jest o wiele skuteczniejszą metodą leczenia depresji. W podejściu Metasystemowym zajmujemy się przyczyną Pana choroby, często ma ona charakter systemowy, rodzinny. Leki tylko utrudniają kontakt z pacjentem, a pacjenta oddalają od życia i czucia. W nawiązaniu do tematu polecam artykuł Mileny Karlińskiej-Nehrebeckiej:

http://natemat.pl/72275,az-20-proc-polakow-ma-zaburzenia-psychiczne-z-jakimi-problemami-trafiaja-na-psychoterapie-wywiad

Listę zaufanych terapeutów z Warszawy znajdzie Pan na stronie:

www.pocieszka.pl

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

Dzień dobry!

Niekiedy, obok psychoterapii, zastosowanie leczenia farmakologicznego jest konieczne (jeśli taką diagnozę i ocenę sytuacji postawił lekarz prowadzący). Prawidłowe odżywianie, zbilansowana dieta zawsze jest dobrym wyborem i rzeczywiście w leczeniu depresji istotne jest np. dostarczanie zdrowych tłuszczów, kwasów omega, wit. D itp. Nie istnieje taka dieta, która całkowicie zastąpiłaby leczenie farmakologiczne.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Błędne jest Pana podejście - stawiania farmakoterapii w opozycji do psychoterapii; gdzie celem obu metod jest wyleczenie pacjenta. Nie przeceniałabym również doświadczeń anonimowych osób w stosowaniu leków, ponieważ każdy pacjent jest inny i inaczej reaguje na leczenie. Najlepsze co może Pan zrobić, to osobiście porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem, który Panu przepisał leki.