Stosowanie antykoncepcji hormonalnej i awaryjnej a planowanie ciąży

Witam, moje pytanie tyczy się antykoncepcji. Zdarzyło mi sie jako 17 i 18 latka zarzyc escapelle(przy dwoch stosunkach niezabezpieczonych potem miałam przypadki zażywania tabl ok 2 mies- przerwa-3 mies -przerwa przez ok 3 lata. Obecnie mam 25 lat stałego partnera i myslimy o dzieciach stosowałam diane 35 yasminelle oraz obecnie Naraya od 5 miesiecy. Czy taka historia z hormonami mogła wpłynac na moje zdrowie lub płodnosc? Co powinnam zrobic i jak wczesnie przed zajsciem w ciaze?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Powrót do regularnych cyklów po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej jest różny i zależy od danej kobiety. Proponuję odstawić leki i zaobserwować jak długo trwa Pani cykl, jak długo trwa krwawienie miesięczne. Może Pani również zapoznać się z metodami naturalnymi, dzięki którym można ocenić czy gospodarka hormonalna w Pani organizmie wraca do normy. W przypadku zaburzeń miesiączkowania, nieregularnych cyklów i innych objawów należy skonsultować się z ginekologiem.