Stosowanie antykoncepcji hormonalnej przy małopłytkowości

chcialabym rozpoczac przyjmowanie tabl. Antykoncepcyjnych z powodu nieregularnych i obfitych miesiaczek ale boje sie zakrzepicy.Mam maloplytkowosc w przedziale 110-125.nie pale papierosow ani nie jestem otyla.w mojej rodzinie nikt nie mial zakrzepicy.czy majac maloplytkowosc jest ryzyko powstania zakrzepicy i czy ewentualnie jest ono mniejsze?lekarz ginekolog nie odpowiedzial mi na to pytanie.Bede wdzieczna za odpowiedz i ewentualnie za pokierowanie jakie badania powinnam zrobic przed przyjmowaniem tabletek.Bo moj ginekolog nie zleca zadnych.

Lek. Paweł Szadkowski

Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek należy wykonać próby wątrobowe (ALT, AST, ew. bilirubina) oraz cały układ krzepnięcia. Warto też powtórzyć morfologię, by ocenić poziom płytek i inne parametry. Pani poziom płytek nie zwiększa ryzyka zakrzepicy.