Stosowanie diet niskokalorycznych na pozbycie się kilku kilogramów

Witam czy stosowanie diet niskokalorycznych 1200-1500 kcal jest zdrowe chcąc pozbyć się kilku kilogramów? jestem kobietą mam 29 lat, 170cm wzrostu waga 63kg. Chęć utraty 5kg.

Mgr Anna S Dietetyka

Witam, ideałem byłoby obliczenie pani podstawowej przemiany materii i dziennego zapotrzebowania kalorycznego i dopiero wtedy przyporządkowanie ilości kcal/dzień.
Jednak z tego co widzę pani waga 63 kg do wzrostu 170 jest bardzo dobra. Ponieważ nie znam pani składu ciała, ciężko mi określić czy ma pani nadmiar tkanki tłuszczowej, jakieś płyny metaboliczne zatrzymane. Może pokazać to badanie bioimpedancji, do wykonania w praktycznie każdym gabinecie dietetycznym.

Przyjmujemy ok. 500 kcal mniej niż wynosi nasze zapotrzebowanie dzienne. Jesli nie wykonuje pani większych wysiłków, nie ćwiczy, wykonuje raczej prace biurową, to pani zapotrzebowanie szacuję na 1800-2000 kcal. Więc dieta redukcyjna powinna wynosić właśnie ok. 1300-1500, z czego raczej 1500, aby za bardzo nie spowalniać metabolizmu.
Do tego proszę się trzymać wytycznych: śniadanie do godziny od wstania z łóżka, 4-5 posiłków co ok. 3 godziny, 2 litry wody, warzywa, owoce, węglowodany do śniadania, kolacje raczej białkowo-warzywne, kolacja 2-3 godziny przed snem. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Ogólnie rzecz biorąc głodówki i diety bardzo niskokaloryczne to najgorsze co możemy zrobić w celu zrzucenia kilku kilogramów. Tego typu diety zwalniają przemianę materii i najczęściej kończą się efektem jojo. Dieta 1500kcal nie jest zaliczana do tego typu diet. Kaloryczność na tym poziomie często jest zalecana przy redukcji wagi. Zależy to jednak od wielu czynników i jest to element bardzo indywidualny. Przy doborze kaloryczności diety należy zwracać uwagę na styl życia i aktywność danej osoby. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat aby polecić właściwą dla Pani energetyczność diety. Ważne aby dieta była odpowiednio zbilansowana i dostarczała wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych. Posiłki w takiej diecie powinny być spożywane regularnie w odstępach około 2,5-3h. Zalecam również wypijać około 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie.
Najlepiej aby dieta była prowadzona pod okiem i kontrola specjalisty. diety wyszukane w internecie nie sa dla wszystkich.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Jeżeli dieta jest właściwie zbilansowana to może Pani ja zastosować, choć Pani waga mieści się w normie

Mgr Małgorzata Gorzel

Witam, zależy to od wielu czynników. Nie zalecam stosowania diety poniżej 1200 kcal ponieważ może spowolnić się metabolizm. Natomiast jeżeli dieta będzie oparta o prawidłowe prawa żywieniowe czyli regularność posiłków, odpowiednia ilość wypijanej wody w ciągu dnia to dieta ok 1500 kcal dziennie powinna przynieść pożądane efekty. Trzeba jednak brać poprawkę na to co konkretnie dzieje się w organizmie i w postaci czego zostały zgromadzone nadmiary, żeby wiedzieć jak ukierunkowana powinna być dieta. Dlatego warto też jest sprawdzić skład ciała i wiedzieć na co zwrócić uwagę. Nie zalecam również diety, która zakłada całkowite wykluczenie jakiejkolwiek gamy produktów spożywczych aby uniknąć efektu jo-jo. Pozdrawiam

Witam, diety o których Pani pisze są poniżej Pani zapotrzebowania energetycznego i będą wyłącznie skutkowały trwałym spowolnieniem metabolizmu.Uważam, ze to byłoby nierozsądne, dlatego proponuje indywidualna dietoterapię, dopasowaną do potrzeb Pani organizmu.
Zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Serdecznie pozdrawiam