Stosowanie leków Polocard lub Acard bez konsultacji z lekarzem

Dzień dobry..Chcialabym uzyskać odpowiedź czy  bez konsultacji z lekarzem, majac 40lat mozna zapobiegawczo brac Polocard lub Acard? W mojej rodzinie było wiele przypadków zawałów serca, udarów i wylewów i trochę się boję czy i mnie to nie czeka. Na razie nie mam czasu aby porobić sobie wszystkie badania zresztą czuję się dobrze i nie mam jakiś niepokojących objawów ale chciałabym brać jakieś leki profilaktycznie. Wiem że polocard i acard można kupić bez recepty wiec chyba nic się złego nie stanie jak  przez kilka miesięcy będe je przyjmować bez konsultacji z lekarzem. Serdecznie dziekuje  za odpowiedz,

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Można stosować te leki. Należy jednak pamiętać iż wpływają one na krzepliwość krwi - obniżając ją.

Lek. Paweł Baljon

Profilaktycznie 1-2 tabletki 75 mg lub 1 tabletka 150 mg dziennie w czasie lub po posiłku. Tabletki należy przyjmować w całości popijając niewielką ilością wody. Uwaga! Nie stosować na 5-7 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Magdalena Mroczek

Polocard i Acard zawierają tę sama substancję czynną. Jest nią kwas acetylosalicylowy. Substancja ta zalecana jest w wielu różnych wskazaniach.

Kwas acetylosalicylowy zalecany jest jako "lek rozrzedzający krew" przy chorobach serca i udarach. Wywiera on działanie antytromboagregacyjne i przyjmowany w dawce 100 mg raz dziennie wywiera działanie profilaktyczne np. przy udarach. Zapobiega on w tym wskazaniu tworzeniu się skrzepów i powstawaniu nowych udarów. W takim wskazaniu przyjmowany może być do końca życia. W dawce 75 mg dziennie stosowany jest jako profilaktyka w zawałach serca.
Nie powinno się, w przypadku osób dorosłych, przyjmować ponad 3 g leku w przeciągu jednej doby.

Może Pani przyjmować profilaktycznie 1-2 tabletki dziennie czyli 75-150 mg. Ważne jest tylko czy nie bierze Pani innego leku przeciwkrzepliwego, tj. acenokumarolu, heparyny drobnocząsteczkowej, nowych doustnych leków przeciwkrzepliwych. Jeśli tak, musi Pani skonsultować przyjmowanie aspiryny z lekarzem. Działania niepożądane po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego mogą wystąpić ze strony układu pokarmowego i obejmować wrzody żołądka, powstawanie nowych lub krwawienie z tych, które już istnieją. Czasami mogą też jako działanie niepożądane pojawić się zawroty głowy, nadmierna potliwość czy nudności oraz szum w uszach.

Przed zabiegiem operacyjnym trzeba zawsze powiedzieć lekarzowi, że przyjmuje się aspirynę. W niektórych wskazaniach aspirynę przyjmuje się profilaktycznie nawet do końca życia.