Stosowanie leków Ximve i Polocard na miażdżycę

od roku lekarz u mnie stwierdził miażdżyce i przepisał mi ximve 40 i polocard 150 czy takie lekarstwa wystarcza, zaznaczam ze mam duza blaszke miażdżycowa w lewej tętnicy udowej. Pozdrawiam

Witam serdecznie, statyna i aspiryna to podstawowe leki stosowane, by zapobiec następstwom miażdżycy, niezależnie od układu zajętego przez ten proces (jako, że pacjenci z miazdżycą tętnic kończyn dolnych częściej umierają na zawał serca z powodu jednoczasowej miażdzycy naczyń wieńcowych, niż tracą nogę wskutek amputacji). Ximve lub inna statyna stosowana jest w celu redukcji LDL-cholesterolu do poziomu zalecanego (obecność miażdżycy oznacza, że norma zalecana przez lekarzy jest około 2 razy ostrzejsza od zalecanej u zdrowych osób, a w wypadku dodatkowych obciążeń, jak cukrzyca, stan po zawale serca, przewlekła chjoroba nerek, należy dążyć do poziomu LDL-cholesterolu poniżej 70mg% - AŻ TAK NISKI POZIOM to nie żart, a zalecenie trudne do osiagnięcia). Dieta, stosowanie dodatkowych leków obniżających poziom cholesterolu, niepalenie tytoniu, trening marszowy (3-5 kilometrów na dobę) - dodatkowo. W przypadku chromania przestankowego - także leki wydłużające jego dystans (cilostazol). Co jeszcze? Diagnostyka obecności zmian miażdżycowych w innych układach (rtg klatki piersiowej i USG jamy brzusznej - zmiany miażdżycowe aorty, usg doppler tętnic szyjnych - zmiany miażdżycowe w tętnicach domózgowych zagrażające udarem mózgu, EKG wysiłkowe - zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych zagrażające zawałem). Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog