Stosowanie luteiny w ciąży od 5. do 35. tygodnia

Dzien dobry mam pytanie czy branie luteiny 50 mg 2 tabletki dziennie od 5 tygodnia ciąży do 35 moze wplynac zle na dziecko.Pierwsza ciaze poronilam i dlatego biore od poczatku a puzniej od 16 tygodnia dostalam bardzo czestych i bolesnych skurczy i znowu biore dodam ze w 18 tygodniu moja szyjka miała 32mm a w 25 tygodniu 22mm obecnie jestem w 27 tygodniu mieszkam w Angli a tutaj nic nie daja na skurcze ,i tak o usg musialam sie wyklucic beznadzieja i jeszcze plamilam w 13 tygodniu i w 25 tygodniu. Prosiłabym bardzo o jakies informacje odnośnie tego co napisałam. Z góry dziekuje  pozdrawiam Renata

Lek. Marta Jaruchowska

Luteina wplywa na utrzymanie ciąży i jest jednym z leków w leczeniu porodu przedwczesnego, wiec złego wpływu na dziecko nie ma i nie może mieć.
rozumiem,ze ta luteinę zakłada Pani dopochwowo, można ją stosować albo 3x1 tabl pod język albo 2x1 tabl do pochwy, teraz dajemy tu 100 2x1 do pochwy. Innym preparatem w porodzie przedwczesnym zagrażającym jest magnez, 3x1 tabl. preparat jakis nawet w uk , najlepiej z wit B6, no-spa 3x1 tabl. rozkurczowo no i ostatnio kwasy DHA 3x300 mg też są stosowane. Dobrzeby było jeszcze sterydy na dojrzewanie płuc płodu Pani dać,ale to juz w warunkach szpitalnych na wypadek porodu przedwczesnego, skoro Pani ma taki wywiad.

Magdalena Mroczek

Luteina czyli progesteron jest to hormon stosowany w czasie ciąży zagrożonej. Luteina i progesteron to te same substancje, z tym że luteina jest formą farmakologiczną. Bóle podbrzusza i krawienie świadczą o niskim poziomie progesteronu w czsie ciąży. Grozi to przedwczesnym porodem , pronieniem. Z kolei progesteron ma działanie rozkurczowe na mięśnie ciężarnej i dostosowuje jej metbolizm do metabolizmu dziecka. Cena luteiny jest obecnie stosunkowo niska. Luteina, jako produkt naturalny, wywołuje mniej dziaąłńnipożądanych niżprodukty syntetyczne.

Tabletki doustne lub podjęzykowe przyjmuje się w początkowej fazie ciąży, w przypadku niedoboru hormonu. Z kolei hormon w wersji dopochwowej zaleca się na późniejszych etapach, gdy chcemy zapobiec przedwczesnemu porodowi. Ważne jest , aby nie dawać hormonu intuicyjnie tylko zbadać jego poziom. Dawkowanie to2 x1 tabl pod język albo 2x1 tabl do pochwy. Dodtkowo można brać preparaty rozkurczowe oraz witaminowe z dodatkiem witaminy B6. Ważne jest, aby cały czas być pod kontrolą ginekologa, zwłaszacza przy obciążonym wywiadzie.
W warunkach szpitalnych można podac sterydy, co przyspieszy dojrzewanie płuc dziecka, na wypadek gdyby doszło do przedwczesnego porodu. Przy jakichkolwiek wątpliwościach niezbędne jest wykonanie badania ginekologicznego.

Luteina, jak każdy inny lek, moze wywołać działania niepożądane. W pojedynczych przypadkach opisywano senność, zaburzenia koncentracji i uwagi, uczucie lęku, stany depresyjne, ból i zawroty głowy. Może wystąpić lub nasilić się występująca wcześniej depresja. Luteina jest produkowana w ciąży bardzo intensywnie. Przez 9 miesięcy ciaży jej poziom wzrasta około stukrotnie.