Stosowanie maści Advantan a skutki uboczne dla płodu

Witam, jestem w 7 tygodniu ciąży, lekarz przepisał mi maść advantan z informacją, że mam posmarować 2 razy i ją odłożyć. Po fakcie przeczytałam na ulotce, że nie stosować w 1 trymestrze ciąży. Jakie mogą być skutki uboczne dla płodu?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Lekarz może zalecić stosowanie stosowanie leku u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, po dokładnym oszacowaniu ryzyka do korzyści leczenia.
Należy unikać stosowania leku na duże powierzchnie skóry i/lub długotrwale.
Lek zawiera związek, który jest syntetyczną pochodną sterydów nadnerczowych. Noworodki matek, które dostawały duże dawki kortykosteroidów w ciąży, powinny być obserwowane pod kątem wystąpienia niewydolności kory nadnerczy. Jedno, czy dwu razowe użycie maści nie powinno być problemem.