Stosowanie maści we wczesnej ciąży

Dwa dni temu byłam u ginekologa. Biorąc pod uwagę ze ciężko wykryć tak wczesną ciąże zostało mi zlecone wykonanie badania beta HCG. Dziś odebrałam wynik beta HCG= 2033 mlU/ml-więc raczej jestem w ciąży. Tyle, że podczas tej wizyty lekarz zalecił stosowanie C*** ze względy na obecność grzyba. Chciałabym się zapytać czy w tak wczesnym etapie nie będzie to szkodliwe? Czy np. ma to wpływ na rozwój zarodka? Bo przecież te pierwsze tygodnie są najważniejsze. Czy jeśli będę stosować tylko 3 dni to czy da to jakieś efekty? I co z partnerem, czy należy podać jakiś środek?

Lek. Marta Hat

Witam!

C*** należy do leków tzw. kategorii B - to ta grupa leków, w której badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, chociaż obserwacje u ludzi nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego. Takie leki mogą być stosowane w ciąży tylko w wypadku zdecydowanej konieczności.
Najlepiej poradzić się swojego ginekologa, czy przy aktualnych dolegliwościach stosowanie leku jest konieczne. Jeżeli da się uniknąć stosowania leku przeciwgrzybiczego, unika się także ryzyka związanego z jego stosowaniem. Lekarz oraz kobieta ciężarna powinni zachować dużą ostrożność i ograniczyć stosowanie leków w ciąży do niezbędnego minimum.

Jeżeli chodzi o leczenie partnera - grzybica narządów płciowych jest łatwo przenoszona przez kontakty seksualne, więc w razie wystąpienia objawów partnera także należy objąć leczeniem. Na czas leczenia należy powstrzymać się od współżycia. Należy dbać o higienę -grzybica jest chorobą zakaźną przenoszoną przez kontakt osobisty, bieliznę i ręczniki.

Pozdrawiam serdecznie!