Stosowanie ostropestu plamistego przez nosicielkę WZW typu B

Jestem nosicielka wzwB i bardzo interesuje mnie co specjaliści myślą na temat ostropestu plamistego. Zazywam go w formie znielonych ziaren , czubata lyzeczka czasem dwie dziennie popijając woda. Czy to wystarczy by profilaktycznie oslonic wątrobę ? O diecie i badaniach nie wspominam bo to oczywiste. Czy poprawnie stosuje ostropest ? Czy w takiej formie zazywania działa czy moze przygotowywać go jakoś inaczej ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ostropest plamisty swoje właściwości lecznicze zawdzięcza sylimarynie. Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, ostropest działa ochronnie na wątrobę i może go Pani stosować w diecie, jednak w zapaleniach przewlekłych liczy się również farmakoterapia.
Pozdrawiam serdecznie