Stosowanie płynu Acifungin Forte na grzybicę paznokci

Witam Moje pytanie dotyczy grzybicy paznokci stóp. Od kliku lat zmagam się z ta chorobą raz jest lepiej raz gorzej. Stosowałem wiele specyfikow ale nawet jak pomagały to na krótko. Ostatnio stosuje od  chyba pół roku lek w płynie o nazwie Acifungin Forte. Proszę mi powiedziec czy jest to lek wystarczający na moją dolegliwość czy mam dalej szukać czegoś innego. Czy w ogole jest jakiś lek który jest w stanie wyleczyć te chorobę. Jest to bardzo dokuczliwa przypadłośc i mam już dosyć ciągłego stosowania różnych maści i płynów. Czy ten lek który biore obecnie na pewno mi pomożę? Z góry dziekuje za odpowiedz.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Magdalena Mroczek

Grzybica paznokci jest chorobą, która jest trudna w leczeniu i wymaga długotrwałej terapii. Często ma tendencję do wznów, z wynikami leczenia należy poczekać do czasu, aż nastąpi odbudowanie płytki paznokciowej, co może trwać miesiącami. Jest to choroba, która występuje bardzo często, szacuje się, że aż nawet u 42 proc populacji. Łatwo się nią zarazić np. na basenie, pływalni czy poprzez używanie środków do pielęgnacji paznokci i stóp.

Acifungin forte to lek, który przeznaczony jest do użytku zewnętrznego i ma miejscowe działanie odkażające i przeciwgrzybiczne. Ponadto zmniejsza wysięki, działa słabo przeciwbakteryjnie oraz łagodzi stany zapalne i ma działanie ściągające. W swoim składzie zawiera substancje aktywne, do których należą: kwas borowy, kwas salicylowy, kwas galusowy, kwas octowego oraz kwas taninowy. Lek nakłada się 3-4 razy dziennie na zmieniony paznokieć.

Jeśli leczenie jest nieskuteczne i dużo paznokci jest zajętych, w takim przypadku należy zastosować leczenie doustne. Trwa ono kilka miesięcy. Jako lek można zastosować np.itrakonazol. Lek przyjmuje się w formie kapsułek, przyjmowanych ogólnie. Lek osiąga największe stężenie po posiłku, jego wchłanianie zależy jednak m.in. od kwasowości żołądka. Lek osiąga duże stężenie w paznokciu, około 4 razy większe niż w osoczu. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy ergosteronu. Egrosteron niezbedny jest w tworzeniu błony komórkowej grzyba. Brak tej substancji prowadzi do śmierci grzybów. Lek stosuje się w leczeniu drozdżaków oraz dermatofitów.
W leczeniu ciągłym przyjmuje się 200 mg leku 1 raz na dobę przez okres 3 miesięcy. W leczeniu cyklicznym stosuje się 200 mg leku 2 razy na dobę przez 7 dni. Miedzy okresami przyjmowania leku robi się pauzę o długości 3 tygodnie. Przy leczeniu grzybicy paznokci u rąk stosuje się 2 cykle, w przypadku grzybicy stóp 3 cykle leczenia. Efekt terapii widać po odrośnięciu paznokci. Oznacza to, w przypadku paznokci stóp, że optymalne wyniki uzyskać można po około 6 do 9 miesiącach po zakończeniu leczenia.
Lek ten musi przepisać lekarz. Proszę zgłosić sie do dermatologa.