Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej

Witam! Chciałabym zapytać o kilka kwestii dotyczących płynów do płukania jamy ustnej. Do tej pory ich nie stosowałam i wszystko z moimi zębami było w porządku. Coraz częściej się jednak słyszy, że są bardzo ważne i potrzebne. Chciałabym zapytać czy naprawdę tak jest? Co da mi stosowanie takiego płynu? Czy szkodzę sobie tym, że go nie używam?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej wspomaga codzienną higienę jamy ustnej i zębów. Nie jest to czynność konieczna ale z pewnością nie niesie to negatywnych skutków. Stosowanie tego typu preparatów pomaga pozbyć się bakterii z trudno dostępnych dla szczoteczki miejsc.

Witam. Wielu pacjentów uważa, że stosowanie odpowiedniej pasty do zębów i szczoteczki wystarczy, by zapewnić zdrowie swoim zębom i dziąsłom. Tymczasem bakterie i płytka nazębna często gromadzą się w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach, np. w przestrzeniach międzyzębowych lub w dalszych okolicach łuków zębowych. Dlatego tak ważne w codziennej higienie jest regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Zalety stosowania płynu: - Zwalcza bakterie nawet w trudno dostępnych miejscach. - Odświeża oddech. - Chroni zęby przed powstawaniem ubytków i próchnicą. Pozdrawiam. Krystyna Pikała

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna zawierać kilka elementów:
1. nitkowanie
2. szczoteczka i pasta
3. płyn do płukania
Dodatkowo u osób z dużą podatnością na próchnicę i tendencją do osadzania się osadu i kamienia zalecany jest irygator wodny.
Płyny do płukania zawierają fluor, należy nimi płukać jamę ustną przez co najmniej 30 sekund. Płyn dociera do wszystkich miejsc wzmacniając powierzchniowo szkliwo. Warto jest je także stosować w ciągu dnia jeśli nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku.