Stosowanie spirali miedzianej a przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Microgynon

Witam serdecznie. Czy przy spirali miedzianej cooper 380a można stosowac również tabletki antykoncepcyjne microgynnon???Czy daje to większą pewność na uniknięcie ciąży ??? Czy te metody nie wykluczają się na wzajem
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pomimo, iż nie ma w mechanizmie działania tych dwóch metod możliwości wchodzenia w interakcje, to stosowanie ich równocześnie jest niecelowe. Przede wszystkim dlatego, iż obie metody wiążą się z dość licznymi działaniami niepożądanymi, więc szkoda się niepotrzebnie narażać podwójnie. Ponadto obie metody cechują się dużą skutecznością i nie ma potrzeby uzupełniania dodatkowego. W przypadku, gdy chce Pani wrócić do antykoncepcji hormonalnej, rozsądne jest usunięcie wkładki.