Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a przyjmowanie antybiotyków

Witam, Mam pytanie w związku z nałożeniem się kilku leków medycznych w krótkim czasie, mianowicie od wielu lat stosuję antykoncepcje hormonalną (aktualnie (30mg ethinylestradiol/150mg levonorgestrel), w trakcie przymowania tabletek jedna z pierwszego tygodnia została pominięta (opóźnienie>12h) dlatego też udałam się do apteki żeby porozmawiać o ryzyku jeśli stosunek miał miejsce przy 8tabletce, pani farmaceutka przypisała mi tabletke 'po' (levonorgestrel 1500mg- dodam, że mieszkam za granica, stąd dodatkowe informacje o składzie tabletek jako, że nie wiem jaką nazwę maja Polskie odpowiedniki, oraz fakt że tabletka 'po' jest otrzymywana po konsultacji w farmaceutą, bez recepty), tabletkę przyjęłam mniej niż 12h po stosunku. Kilka dni później zachorowałam na zapalenie migdałków i lekarz przypisał mi antybiotyk na bazie 666mg penicyliny, przyjęłam go po 5 dobach od tabletki 72h 'po'. Czy mogła tutaj dojść jakakolwiek interakcja między lekami, mianowicie czy tabletka 'po' zdążyła zadziałać i spełniła swoje zadanie czy antybiotyk mógł jeszcze po takim czasie na nia wpłynąć i czy jest ryzyko zajscia w ciążę?

Lek. Paweł Szadkowski

Skoro między tabletką 'po', a antybiotykiem minęło 5 dni - nie miał on żadnego wpływu na działanie tabletki 'po'. Nie ma powodu do niepokoju.