Stosunek po zapomnianej tabletce

Witam!
W piątek zapomniałam przyjąć tabletki, była to piąta tabletka z mojego czwartego opakowania. W międzyczasie (w sobotę) odbyłam stosunek (trzykrotnie) i dopiero później uświadomiłam sobie o zapomnianej tabletce. Wzięłam ją od razu, ale było to 16 godzin po normalnej godzinie przyjmowania. Później brałam już normalnie i (przez zwykłe zapomnienie, o tym ze spóźniłam się z przyjęciem poprzedniego dnia) również w niedzielę kochałam się bez dodatkowych zabezpieczeń.
Jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę i jak mogę je wykluczyć, żeby oszczędzić sobie nerwów?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przyjmuje się, że przy zażywaniu tabletek jednofazowych dopuszczalne opóźnienie w przyjęciu kolejnej tabletki wynosi 12 godzin, w przypadku tabletek dwufazowych 6 godzin. Przy dłuższym opóźnieniu istnieje możliwość wystąpienia owulacji i zajścia w ciążę w danym cyklu. Oznacza to, że istnieje teoretyczna możliwość zapłodnienia w Pani przypadku.
W celu zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę, można było udać się do ginekologa w celu otrzymania tabletki "72 godziny po". Wzięcie tej tabletki wiąże się jednak z dość poważnymi efektami ubocznymi i nie zalecałabym tego, przy tak niskiej szansie zapłodnienia.
Poza tabletką ta działa na zasadzie zapobiegania zagnieżdżeniu zapłodnionego zarodka, przez co nie jest akceptowana, ze względów etycznych, przez wszystkich lekarzy ginekologów. Żeby całkowicie wykluczyć możliwość zajścia w ciążę należałoby powstrzymać się od współżycia płciowego, jako że każda metoda antykoncepcyjna obarczona jest ryzykiem zapłodnienia. Źródłem tego ryzyka przy braniu tabletek hormonalnych są właśnie nieregularności ich zażywania.
Polecam artykuł na naszym portalu: http://abcantykoncepcja.pl/zapomnialam-o-tabletce-co-mam-robic

Pozdrawiam serdecznie!