Stosunek w dzień zapomnianej tabletki antykoncepcyjnej

Mam 19 lat, ostatni dzień miesiączki miałam 16 czerwca, zaczęłam brać trzecie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Artizia. Tabletki biorę codziennie o godzinie 16. Niestety wczoraj zapomniałam jej wziąć, a około godziny 17 kochałam się z swoim partnerem. Następnie przyjęłam dwie tabletki na raz, bo tak jest napisane na ulotce od tabletek. Czy jest możliwość, że zaszłam w ciążę? Może powinnam się zgłosić do ginekologa po tabletkę 72 godziny? Jak długo tabletka broni mnie przed ciążą?

Lek. Marta Hat

Witam! Jeżeli zażyła Pani tabletkę z niewielkim opóźnieniem (z opisu może wynikać, że jest to około 2 godzinne opóźnienie) nie ma wielkiego ryzyka zajścia w ciążę. W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. Opóźnienie zażycia tabletki mniejsze niż 12 h nie powoduje znacznych zaburzeń skuteczności antykoncepcyjnej. Jeżeli przekracza ono 12 h skuteczność antykoncepcji może ulec zmniejszeniu - wtedy należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez kolejne 7 dni. Dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, takich jakie Pani stosuje, przy skrupulatnym przestrzeganiu reguł stosowania współczynnik Pearla określający skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wynosi 0,1-0,2. Natomiast przy niepełnym stosowaniu się do zaleceń 6-8 (6-8 na 100 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciążę w ciągu roku stosowania tej metody). Pozdrawiam serdecznie!