Strach i niechęć przed spotkaniami z ludźmi

Witam. Odczuwam strach i niechęć przed spotkaniami z ludźmi, przed dyżurami w kuchni. Obawiam się ocen. Boję się wyrzucenia z ośrodka mimo iż są ze mnie zadowoleni. Ten lęk jest wynikiem przeszłej niestabilnej sytuacji w domu. Moi rodzice nie pracowali. Nie dali mi tym dobrego przykładu samodyscypliny. Jak się tego lęku pozbyć? W moim domu była przemoc fizyczna powodowana przez alkoholizm, zespół maniakalny matki i depresję ojca. Nie można było być pewnym dnia ani godziny. To było wstrętne!

Wydaje mi się, że pani problem ma złożone przyczyny, dlatego też prosta porada na portalu "zrób tak i będzie ok" nie wystarczy. Niezbędna jest psychoterapia, do której serdecznie namawiam. Pozdrawiam

Witam,
Proponuję aby zgłosiła się Pani do Poradni Zdrowia Psychicznego i zgłębiła tajemnice DDA czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików. Symptomy, które Pani opisuje są wynikiem współuzależnienia czyli wychowywania się w rodzinie alkoholowej. Proszę skupiać się na tym co Pani umie robić dobrze i proszę się za to nagradzać mówiąc sobie np. dziękuję sobie że coś dobrego zrobiłam. Tych "dziękuję sobie" proszę powiedzieć sobie kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Teraz jest Pani inną osobą niż w dzieciństwie. Pracuje Pani na siebie, więc da sobie Pani radę. Ale proszę zgłosić się do specjalisty.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl

Witam,
Była Pani świadkiem braku dyscypliny ze strony rodziców. W domu było pełno obaw o jutro: alkoholizm i choroby psychiczne. Żyła Pani w ciągłym napięciu i stresie. Nie wiedziała Pani na co się przygotować tym razem. Nie ma więc powodów do zdziwienia, że w obecnej sytuacji życiowej ten strach i stres się utrzymuje. Bardzo dobrze, że jest Pani świadoma swoich trudności i wie Pani z czego wynikają. Ponadto ma Pani chęć dzielenia się tym z osobami, które są w stanie Pani pomóc. To połowa sukcesu. Widać, że obecna sytuacja jest dla Pani trudna i szuka Pani wsparcia/pomocy/rady. Zachęcam więc do skorzystania z pomocy psychologa/psychoterapeuty. Zapraszam na rozmowę do Centrum Medycznego Prima-Med w Łodzi, ul. Jana Matejki 3/5. Postaram się pomóc.

Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska