Strach, napady paniki, wymioty i biegunka a stres po wypadku

Od jakiegoś czasu cały czas się stresuję. Dwa miesiące temu miałam wypadek. Lekarka przepisała mi złe leki, przez co przedawkowałam i "wywróciły" mi się oczy. Dopiero kroplówka przywróciła je do normalnego stanu i odzyskałam wzrok. Od tamtego czasu nie mogę o tym zapomnieć, cały czas przypomina mi się jak się czułam i bałam, ogarnia mnie strach, napad paniki, wymioty i biegunka. Nie wiem co mam z tym robić.

Wiele się działo w Pani życiu, przez ostatnie 2 miesiące. Miała Pani nie tylko wypadek, ale i doświadczyła utraty wzroku. Dziwiłoby mnie, gdyby Pani, jak cyborg, przeszła nad tym do porządku dziennego, ale to, że Pani się boi, a nawet, jak Pani pisze "panikuje", uważam za naturalne. Pani ciało pamięta to czego doświadczyło i broni się przed powtórką. Jeśli zostaniemy okradzeni, np w sklepie, to przez jakiś czas, zanim zaczniemy swobodnie robić zakupy, jesteśmy ostrożni - rozglądamy się, czujemy że się boimy, prosimy by za nas zrobili zakupy, itp. Dopiero po jakimś czasie (jakim to kwestia indywidualna) możemy na powrót wrócić do tych obowiązków. Proszę dać sobie trochę czasu, być dla siebie wyrozumiałą. Jeśli czas nie będzie Pani sprzymierzeńcem, zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą. Wszystkiego dobrego.

Pani objawy są zrozumiałe po tym, co Pani przeszła. Najlepiej byłoby udać się na terapię poznawczo-behawioralną (w Warszawie ma Pani duży wybór terapeutów pracujących w tym podejściu: http://www.pttpb.pl/licencjonowani-terapeuci). Niektórzy z nich mogą też mieć podpisaną umowę z NFZ. Inną rekomendowaną i bardzo skuteczną terapią w przypadku zaburzeń pourazowych jest EMDR. Zachęcam do jak najszybszego podjęcia terapii.

Pozdrawiam,
Dominika Farley
http://www.tpbkrakow.com/terapia/