Strach przed byciem samą i przed wychodzeniem samotnie z domu

Witam. Mam 34 lata i od roku 1998 choruję na nerwicę lękową. Mieszkam w Londynie i bardzo trudno uzyskać jest mi fachową pomoc. W trakcie swojej choroby miałam lepsze i gorsze chwile. W tej chwili jest ten gorszy okres. Panicznie boje się wychodzić z domu lub samotnie przebywać w domu. Boje się, że zwariuję, zacznę się dziwnie zachowywać np: będę krzyczeć, płakać, rozbierać się lub zrobię sobie krzywdę. Nie umiem nad tym zapanować, sama się nakręcam. Próbuję skupić się nad czymś, zająć czymś swoje myśli,ale przychodzi mi to z wielkim trudem. Prawie codziennie mam bóle głowy, nic mi się nie chce. Staram się o pracę i już się martwię, jak będę dojeżdżać do pracy, jak sobie poradzę. Bezpiecznie czuję się przy mężu albo z przyjaciółmi. Od jakichś 4-5 lat przyjmuję lek przeciwlękowy. Bardzo proszę o radę.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

myślę, że powinna się Pani skontaktować z lekarzem prowadzącym. Porady drogą internetu nie zastąpią osobistego badania. Myślę, że warto zastanowić się nad przyczynami takiego efektu leczenia (czy lek wywołuje jakieś objawy niepożądane, może w grę wchodzą interakcje z innymi przyjmowanymi lekami, może należy zmodyfikować leczenie?).
Dodatkowo warto zastanowić się nad korzystaniem z pomocy psychologa lub terapeuty. Zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczna w leczeniu i zapobieganiu nawrotom zaburzeń lękowych (rozumiem, że obecnie główną dolegliwością jest właśnie lęk).

Pozdrawiam serdecznie